Skip to content

Roll of honour

Short Course Records
Tully Kearney
WORLD RECORD: 400 Individual Medley
EUROPEAN RECORDS: 200 Freestyle, 400 Freestyle, 400 Individual Medley
BRITISH RECORDS: 200 Freestyle, 400 Freestyle, 400 Individual Medley
Niamh Hofland
DUTCH JUNIOR RECORD: 400 Individual Medley, 200 Backstroke 2015
DUTCH 13 YR AGE GROUP RECORD: 200 Individual Medley, 200 Backstroke, 400 Individual Medley 2015
Matthew Richards
WELSH JUNIOR RECORD 50,100, 200 Freestyle, 50,100 Butterfly 2018
BRITISH JUNIOR RECORD 50,100, 200 Freestyle, 50,100 butterfly 2019
Long Course Records
Tully Kearney
BRITISH RECORDS: 400 Freestyle, 100 Backstroke, 200 Butterfly 2013
Alice Dearing
REGIONAL RECORDS: 1500 Freestyle, 800 Freestyle 2013
Tom Derbyshire
REGIONAL JUNIOR RECORD 1500 Freestyle 2014,2015,2016
BRITISH & ENGLISH AGE GROUP RECORD: 1500 Freestyle 2015
Niamh Hofland
DUTCH AGE GROUP RECORDS 800 Freestyle, 200 Individual Medley 2014
DUTCH AGE GROUP RECORDS 400 Freestyle, 400 Individual Medley 2015
DUTCH AGE GROUP RECORDS 400 Individual Medley 2016
DUTCH JUNIOR RECORD 400 Individual Medley 2016
Matthew Richards
WELSH JUNIOR RECORDS 50,100,200 Freestyle, 50,100 Butterfly 2018
BRITISH 14 AGE GROUP RECORD 100,200 Freestyle 2017
BRITISH 15 AGE GROUP RECORD 100,200 Freestyle, 100 Butterfly 2018
BRITISH 16 AGE GROUP RECORD 100,200 Freestyle, 50 Butterfly 2019
International Medallists
Rachael Kelly
YOUTH OLYMPICS BRONZE 100 Butterfly Singapore 2010
EUROPEAN JUNIOR CHAMPIONSHIPS GOLD 100 Butterfly, SILVER 4 x 100 Medley Relay, SILVER 200m Butterfly Helsinki 2010
WORLD JUNIOR CHAMPIONSHIPS GOLD 100 Butterfly Peru 2011
COMMONWEALTH YOUTH GAMES GOLD 4x100 Medley Relay, SILVER 100 Butterfly, BRONZE 200 Butterfly Isle of Man 2011
Rebecca Cole
EUROPEAN JUNIOR CHAMPIONSHIPS SILVER 4 x100 Medley Relay Helsinki 2010
Adam Rowe
COMMONWEALTH YOUTH GAMES SILVER 4x100 & 4x200 Freestyle Relay Isle of Man 2011
Alice Dearing
EUROPEAN JUNIOR OPEN WATER CHAMPIONSHIPS GOLD 5km Turkey 2013
EUROPEAN JUNIOR OPEN WATER CHAMPIONSHIPS BRONZE 7.5km Tenero Switzerland 2015
Tully Kearney
WORLD IPC DISABILITY SWIMMING CHAMPIONSHIPS BRONZE 400 Freestyle Montreal 2013
Tom Derbyshire
COMMONWEALTH YOUTH GAMES GOLD 1500m Freestyle Samoa 2015
EUROPEAN JUNIOR CHAMPIONSHIPS GOLD 1500m Freestyle Hungary 2016
EUROPEAN JUNIOR CHAMPIONSHIPS SILVER 800m Freestyle Hungary 2016
Matthew Richards
EUROPEAN JUNIOR CHAMPIONSHIPS GOLD 100m Freestyle Kazan 2019
EUROPEAN JUNIOR CHAMPIONSHIPS SILVER 200m Freestyle Kazan 2019
EUROPEAN JUNIOR CHAMPIONSHIPS BRONZE 4X100 Freestyle Relay Kazan 2019
International Representation
Rachael Kelly GBR
EUROPEAN YOUTH OLYMPICS Singapore 2010
EUROPEAN JUNIOR CHAMPIONSHIPS Helsinki 2010
WORLD YOUTH CHAMPIONSHIPS Peru 2011
COMMONWEALTH YOUTH GAMES Isle of Man 2011
Rebecca Cole GBR
EUROPEAN JUNIOR CHAMPIONSHIPS Helsinki 2010
John Ling HKG
ASIA GAMES Guangzhou China 2010
WORLD LONG COURSE Championships Shanghai 2011
Adam Rowe GBR
WORLD YOUTH CHAMPIONSHIPS Peru 2011
EUROPEAN JUNIOR CHAMPIONSHIPS Serbia 2011
COMMONWEALTH YOUTH GAMES Isle of Man 2011
Tully Kearney GBR
WORLD IPC DISABILITY SWIMMING CHAMPIONSHIPS Montreal 2013
Alice Dearing GBR
PORTUGUESE OPEN WATER MEET Portugal 2013
EUROPEAN JUNIOR CHAMPIONSHIPS Poznan 2013
EUROPEAN JUNIOR OPEN WATER CHAMPIONSHIPS Turkey 2013
FINA OPEN WATER GRAND PRIX Argentina 2014
GERMAN NATIONAL OPEN WATER CHAMPIONSHIPS 2014
WORLD YOUTH OPEN WATER CHAMPIONSHIPS Hungary 2014
EUROPEAN SENIOR OPEN WATER CHAMPIONSHIPS Berlin 2014
EUROPEAN JUNIOR OPEN WATER CHAMPIONSHIPS Zagreb 2104
"BEST" OPEN WATER FESTIVAL Mallorca 2014
"SWIM THE SWAN" Perth Australia 2015
FINA OPEN WATER GRAND PRIX Cozumel Mexico 2015
EUROPEAN JUNIOR OPEN WATER CHAMPIONSHIPS Tenero Switzerland 2015
WORLD CHAMPIONSHIPS Kazan Russia 2015
Niamh Hofland HOL
EUROPEAN YOUTH OLYMPICS Tiblisi Georgia 2015
EUROPEAN JUNIOR CHAMPIONSHIPS Hungary 2016
EUROPEAN YOUTH OLYMPICS Hungary 2017
EUROPEAN JUNIOR CHAMPIONSHIPS Helsinki 2018
EUROPEAN JUNIOR CHAMPIONSHIPS Kazan 2019
Toby Robinson GBR
GERMAN NATIONAL OPEN WATER CHAMPIONSHIPS 2014
EUROPEAN JUNIOR OPEN WATER CHAMPIONSHIPS Zagreb 2014
Tom Derbyshire GBR
EUROPEAN GAMES Baku 2015
EUROPEAN JUNIOR CHAMPIONSHIPS Hungary 2016
COMMONWEALTH YOUTH GAMES Samoa 2015
Alicia Dingle GBR
EUROPEAN YOUTH OLYMPICS Hungary 2017
Matthew Richards GBR
EUROPEAN JUNIOR CHAMPIONSHIPS Kazan 2019
OLYMPIC GAMES TOKYO 2021
Wiktoria Dabrowska POL
EUROPEAN JUNIOR CHAMPIONSHIPS Kazan 2019
Chloe Harris GBR
EUROPEAN JUNIOR CHAMPIONSHIPS Romania 2022
Theodore Asampong jnr GHAN
WORLD JUNIOR CHAMPIONSHIPS Peru 2022
BRITISH CHAMPIONSHIP MEDALISTS
Rachael Kelly
SILVER 50 Butterfly Manchester 2011
Tully Kearney
SILVER MD 400 Freestyle British International Sheffield 2013
Alice Dearing
BRONZE 800 Freestyle British International Meet Manchester 2014
Matthew Richards GBR
SILVER 100 Freestyle 2021
BRONZE 200 Freestyle 2021
BRITISH CHAMPIONSHIP FINALISTS
Rachael Kelly
50 Butterfly, 100 Butterfly British Championships Manchester 2011
100 Butterfly British Championships London Aquatics Centre 2012
Rebecca Cole
50 Backstroke British Championships Manchester 2011
Tully Kearney
MD 400 Freestyle, 50 Freestyle 200 Individual Medley London Aquatics Centre 2012
MD 400 Freestyle 100 Backstroke, 200 Individual Medley, 100 Freestyle British International Sheffield 2013
Toby Robinson
1500 Freestyle Commonwealth Games trials 2014
Tom Derbyshire
1500 Freestyle Commonwealth Games trials 2014
1500 Freestyle British Championships 2015
1500 Freestyle British Championships 2016
400 Freestyle British Championships 2016
Alice Dearing
800 Freestyle British Championships 2015
Niamh Hofland
1500 Freestyle British Championships 2018
Matthew Richards
200 Freestyle British Championships 2019
50 Freestyle British Championships 2019
100, 200 Freestyle British Championships 2021
NATIONAL YOUTH MEDALISTS (Pre 2015)
Adam Rowe
GOLD 100 Freestyle Sheffield 2010
Rachael Kelly
GOLD 100 Butterfly Sheffield 2010
GOLD 100 Butterfly Sheffield 2011
GOLD 100 Butterfly Sheffield 2012
Tom Derbyshire
SILVER 1500 Freestyle Sheffield 2013
GOLD 1500 Freestyle Sheffield 2014
Tobias Robinson
SILVER 3k Open Water Sheffield 2014
Alice Dearing
SILVER 400m Freestyle Sheffield 2013
NATIONAL AGE GROUP MEDALISTS (Pre 2015)
Penny Whittingham
GOLD 200 Individual Medley Sheffield 2010
GOLD 400 Individual Medley Sheffield 2010
GOLD 800 Freestyle Sheffield 2010
Dylan Tomkinson
GOLD 200 Breastroke Sheffield 2011
Holly Shepherd
SILVER 200 Backstroke Sheffield 2012
Lilyella Craw Seaman
BRONZE 1.5k Open Water Sheffield 2013
Niamh Hofland
BRONZE 400 Individual Medley, 800 Freestyle Sheffield 2014

BRITISH SUMMER CHAMPIONSHIP MEDALISTS (2015-)

2023
DAVID ANNIS
GOLD 200 BUTTERFLY SHEFFIELD 2023
GOLD 200 INDIVIDUAL MEDLEY SHEFFIELD 2023
GOLD 400 INDIVIDUAL MEDLEY SHEFFIELD 2023
SILVER 200 FREESTYLE SHEFFIELD 2023
SILVER 400 FREESTYLE SHEFFIELD 2023
SILVER 50 BACKSTROKE SHEFFIELD 2023
SILVER 200 BACKSTROKE SHEFFIELD 2023
BRONZE 100 BACKSTROKE SHEFFIELD 2023
LILLIE GROVER
GOLD 200 FREESTYLE SHEFFIELD 2023
JAMES SHEVCHENKO
BRONZE 200 BUTTERFLY SHEFFIELD 2023
HARRY CHANDLER
BRONZE 100 BUTTERFLY SHEFFIELD 2023
2022
AIMEE MONKS
GOLD 400 FREESTYLE SHEFFIELD 2022
SILVER 100 FREESTYLE SHEFFIELD 2022
SILVER 200 FREESTYLE SHEFFIELD 2022
CHLOE HARRIS
SILVER 200 BUTTERFLY SHEFFIELD 2022
BRONZE 100 BUTTERFLY SHEFFIELD 2022
LILY-MAY MARSTON
SILVER 50 BACKSTROKE SHEFFIELD 2022
LOTTIE CULLEN
SILVER 50 BACKSTROKE SHEFFIELD 2022
2019
Matthew Richards
GOLD 50 Freestyle Glasgow 2019
GOLD 100 Freestyle Glasgow 2019
GOLD 100 Butterfly Glasgow 2019
GOLD 200 Freestyle Glasgow 2019
SILVER 50 Butterfly Glasgow 2019
George Barber
SILVER 400 Freestyle Glasgow 2019
SILVER 1500 Freestyle Glasgow 2019
BRONZE 800 Freestyle Glasgow 2019
Niamh Hofland
BRONZE 800 Freestyle Glasgow 2019
Chloe Harris
BRONZE 200 Butterfly Glasgow 2019
2018
14-16 yrs Boys Free Relay
Matt Richards, Tom Watkin,
Finn Nicholl, Daniel Johnson,
Theo Clark (Heat), Zak Westwood (Heat)
GOLD 4x200 Freestyle 2018
GOLD 4x100 Freestyle 2018
Matthew Richards
GOLD 50 Freestyle 2018
GOLD 50 Butterfly 2018
GOLD 100 Freestyle 2018
GOLD 200 Freestyle 2018
GOLD 100 Butterfly 2018
Niamh Hofland
SILVER 400IM 2018
SILVER 800 Freestyle 2018
SILVER 400 Freestyle 2018
2017
14-16 yrs Boys Free Relay
Matt Richards, Tom Watkin,
Ben Cope, Daniel Johnson
SILVER 4x200 Freestyle 2017
Matthew Richards
GOLD 400IM 2017
GOLD 200IM 2017
GOLD 50 Freestyle 2017
GOLD 50 Butterfly 2017
GOLD 200 Freestyle 2017
2016
Tom Derbyshire
GOLD 1500 Freestyle 2016
SILVER 400 Freestyle 2016
Niamh Hofland
BRONZE 200 Backstroke 2016
SILVER 800 Freestyle 2016
BRONZE 400 Freestyle 2016
SILVER 400 Individual Medley 2016
2015
Tom Derbyshire
GOLD 1500 Freestyle 2015
Alice Dearing
BRONZE 400 Freestyle 2015

HOME NATIONS SUMMER CHAMPIONSHIP MEDALISTS (2015-)

2023
RILEY PERRY
SILVER 50 FREESTYLE 2023 (ENG)
TIFFANY LATHAM
BRONZE 1500 FREESTYLE 2023 (ENG)
RHYS TRUE
BRONZE 200 BREASTSTROKE 2023 (ENG)
ALED LEE
GOLD 200 INDIVIDUAL MEDLEY 2023 (WALES)
2022
LOUISE EDMUNDS
GOLD 50 BREASTSTROKE 2022 (ENG)
GOLD 100 BREASTSTROKE 2022 (ENG)
JAMES SHEVCHENKO
SILVER 100 BUTTERFLY 2022 (ENG)
BRONZE 200 FREESTYLE 2022 (ENG)
EVIE BARBER
SILVER 1500 FREESTYLE 2022 (ENG)
2019
CHLOE HARRIS
GOLD 100 BUTTERFLY 2019 (ENG)
BRONZE 200 INDIVIDUAL MEDLEY 2019 (ENG)
DANIEL PARSONS
SILVER 100 BREASTSTROKE 2019 (ENG)
JESSIE-LEIGH JENNS
BRONZE 200 BREASTSTROKE 2019 (ENG)
2018
Dan Parsons
BRONZE 100 Breaststroke 2018 (Eng)
GOLD 200 Breaststroke 2018 (Eng)
Chloe Harris
GOLD 400 Individual Medley 2018 (Eng)
BRONZE 100 Butterfly 2018 (Eng)
GOLD 200 Butterfly 2018 (Eng)
Keeley Murcott
BRONZE 400 Individual Medley 2018 (Eng)
Tom Watkin
SILVER 200 Freestyle 2018 (Eng)
Katie Hawkins
SILVER 200 Breastroke 2018 (Eng)
James Brown
BRONZE MC 50 Freestyle 2018 (Eng)
BRONZE MC 400 Freestyle 2018 (Eng)
Ben Cope
SILVER 400 Freestyle 2018 (Eng)
Theo Clark
SILVER 1500 Freestyle 2018 (Wales)
Abby Shepherd
BRONZE 800 Freestyle 2018 (Wales)
Ella Shaw
BRONZE 200 Freestyle 2018 (Wales)
2017
Ben Cope
BRONZE 200 Freestyle 2017 (Eng)
Kane Murcott
BRONZE 400 Freestyle 2017 (Eng)
2016
Kane Murcott
GOLD 400 Freestyle 2016
BRONZE 100 Butterfly 2016
Laura Hawkins
SILVER 50 Breastroke 2016
Eleanor Hatton
SILVER 400 Individual Medley 2016
Tom Watkin
BRONZE 1500 Freestyle 2016
Casey Barrett
GOLD 400 Freestyle 2016
Holly Shepherd
GOLD 200 Individual Medley 2016
Lewis Hodgetts
BRONZE 200 Butterfly 2016
Alicia Dingle
GOLD 200 Freestyle 2016
Emily Bate
SILVER 800 Freestyle 2016
Matthew Harris
BRONZE 200 Breastroke 2016
2015
Sam Harris
BRONZE 200 Butterfly 2015
Courteney Price
SILVER 200 Individual Medley 2015
SILVER 100 Backstroke 2015
BRONZE 200 Backstroke 2015
BRONZE 50 Backstroke 2015
Holly Shepherd
BRONZE 200 Individual Medley 2015
Alicia Dingle
SILVER 100 Freestyle 2015
Thomas Watkin
BRONZE 1500 Freestyle 2015